چگونه در ویکی‌پدیا مقاله می‌نویسم؟ (بخش ۲)

ویکی‌پدیا | نبشتار
خواندن ۴ دقیقه

بخش ۲: نخستین ویرایش در ویکی‌پدیا – راهنمای پیوند داخلی

درودی دوباره خدمت همه دوستان عزیزان.

در بخش نخست یک حساب کاربری در ویکی‌پدیا ایجاد کردیم و صفحات تمرین و کاربری حسابمان را ایجاد کردیم و یکسری امکانات ویکی‌پدیا را نیز از بخش ترجیحات فعال کردیم. در ادامه، همان‌طور که در بخش نخست گفتم، می‌خواهم نخستین ویرایش رو در ویکی‌پدیا انجام بدهم و به همین منظور در ابتدا نیاز است که یکسری از قوانین ویکی‌پدیا برای ویرایش را بگویم.

  1. مطالبی که اضافه می‌کنید، باید بی‌طرفانه باشد؛ یعنی نه تمجید کننده و نه توهین‌کننده. [توضیحات بیشتر]
  2. با استناد به منابع معتبر باشد؛ از وبلاگ، فرم‌ها، صفحات مجازی، تحقیقات دست‌اول، منابع خودچاپ‌کرده نباشد. [توضیحات بیشتر ۱توضیحات بیشتر ۲]
  3. سبک متن مقاله‌های ویکی‌پدیا باید رسمی باشد؛ مثلاً از صیغه‌های اول شخص نباید استفاده شود. و سعی کنید از صفحه‌کلید فارسی استاندارد استفاده کنید. [توضیحات بیشتر ۱توضیحات بیشتر ۲توضیحات بیشتر ۳]
    آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

البته قوانین زیادی در ویکی‌پدیای فارسی برای ویرایش وجود دارد اما به همین سه مورد در ابتدا بسنده می‌کنم و شما می‌توانید از طریق لینک‌هایی که قرار دادم، اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

خب، برای شروع می‌خواهم که مقاله صلاح‌الدین ربانی، وزیر سابق امور خارجه افغانستان را که مدتی قبل استعفا داد را ویرایش کنم.

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

خوب یک نگاهی که به مقاله می‌اندازیم نشان می‌دهد که بجز دیباچه (اولین بخش مقاله که از نام مقاله «صلاح‌الدین ربانی» تا رهبر شورای عالی صلح افغانستان است)، از سه بخش دیگر «زندگی»«پس از ترور برهان‌الدین ربانی» و «منابع» تشکیل‌شده است.

دیباچه با نام مقاله با فونت ضخیم شروع می‌شود و باید خلاصه‌ای از آنچه که در مقاله آمده است، باشد.

 

هر خط تیره که در مقاله است، نشان‌دهنده یک بخش است. هر بخش می‌تواند از زیر بخش‌هایی تشکیل شود.

اگر قابلیت حالت ویرایش دو زبانه را همان‌طور که در مقاله نخست گفته بودم، فعال کرده باشید. در بالای مقاله این منو را مشاهده می‌کنید.

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

اگر بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید، حالت ویرایش دیداری برای شما فعال می‌شود.

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

با کلیک بر روی ویرایش متنی، حالت ویرایش متنی برای شما نشان داده می‌شود.

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

من متن دیباچه را به‌صورت زیر تغییر دادم:

صلاح‌الدین ربانی (زادهٔ: ۲۰ ثور (اردیبهشت) ۱۳۵۰ خورشیدی در کابل) سیاستمدار اهل افغانستان است. وی در کابینه وحدت ملی، سمت وزیر امور خارجه افغانستان را بر عهده داشت. وی فرزند برهان‌الدین ربانی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان است. صلاح‌الدین پس از ترور پدرش به سمت ریاست شورای عالی صلح افغانستان رسید. وی رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان را نیز بر عهده دارد.

پس از ویرایش متن نیاز است که پیوند‌های داخلی را به متن اضافه کنم. شاید در مقالات ویکی‌پدیا مشاهده کرده باشید که برخی نوشته‌ها به شکل آبی یا قرمز هستند که با کلیک بر روی آن به یک صفحه دیگری از ویکی‌پدیا منتقل شویم. در اینجا ما می‌خواهیم این پیوند‌ها را به متن خود اضافه کنیم. برای این کار نیاز است که کلمه یا کلمات موردنظر خود را انتخاب کنید تا آبی‌رنگ شوند. سپس از صفحه کلیک رایانه خود دکمه CTRL + K را فشار دهید. راه دیگر انتخاب دکمه‌ پیوند که در عکس زیر مشاهده می‌کنید از منوی بالای مقاله است.

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

پس از انتخاب این گزینه، پنجره‌ای باز می‌شود که از شما درخواست می‌کند، مقاله‌ای که می‌خواهید متن موردنظر به آن پیوند داده شود را انتخاب کنید. در اینجا سه حالت پیش می‌آید: ۱- متن انتخابی شما و مقاله موردنظر همنام هستند و بدون مشکلی، می‌توانید پیوند را برقرار کنید. مانند عکس زیر:

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

۲- متن انتخابی شما و مقاله موردنظر همنام نیستند و باید در پنجره بازشده، از بخش جستجو، نام مقاله که می‌خواهید پیوند بزنید را جستجو کنید و سپس پیوند بزنید. مانند عکس زیر:

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

۳- در این حالت، مقاله‌ای مرتبط با متن انتخابی شما وجود ندارد و درصورتی‌که بخواهید پیوند بزنید، متن انتخابی شما به رنگ قرمز درمی‌آید. مانند تصویر زیر:

آموزش نوشتن مقاله در ویکی‌پدیا | نبشتار

خوب دوستان، بخش دوم را در همینجا به پایان می‌رسونم و در شماره بعدی بحث مهم افزودن یادکرد (منبع) را در حالت ویرایش دیداری توضیح می‌دهم.

موفق و پیروز باشید – بدرود.

دیگر نوشته‌های این مجموعه مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.