واکنش‌ها به حمله تروریستی به مدرسه سیدالشهدا کابل

واکنش‌های بین‌المللی به حمله تروریستی به مدرسه سیدالشهدا
خواندن ۴ دقیقه

فهرستی از واکنش‌های بین‌المللی در خصوص حمله تروریستی به مدرسه سید‌الشهدا در غرب کابل.

امانوئل ماکرون

پیام به ملت افغانستان،

پس از حمله علیه یک مدرسه دخترانه در کابل، فرانسه همدردی خود را با فامیل و نزدیکان قربانیان اعلام می‌دارد. تروریست‌ها با حمله به دانش‌آموزان می‌خواستند جوانان را بکشند. آنها می‌خواسته‌اند که آرزوی افغانستان در صلح را که جوانان حامل آن هستند نابود کنند.من می‌خواهم از همبستگی‌مان با شما، به شما اطمینان دهم. ما اقدامات خود را علیه جهالت ادامه می‌دهیم. ما مایل به برپایی یک صلح پایدار هستیم برای حفظ دستاوردهای مردمی طی بیست سال گذشته.
من همهٔ خواستاران صلح را برای افغانستان دعوت به گفت‌وگو می‌کنم. هیچ‌چیز، نمی‌تواند خشونت را توجیه کند!

[پیوند]

 

سیدعلی حسینی سیستانی

بسم الله الرحمن الرحیم

(إنا لله وإنا الیه راجعون)

جنایت هولناکی که در روز ماه مبارک رمضان عده زیادی از دختران دانش‌آموز مدرسه سیدالشهدای کابل را به خاک و خون کشانید و شهادت ده‌ها تن و زخمی شدن شمار بیشتری را در پی داشت دل هر انسان آزاده و باوجدانی را جریحه‌دار و آکنده از غم و اندوه می‌نماید. اگرچه سال‌ها است که غیرنظامیان بی‌پناه افغانستان هرازگاه یک‌بار مورد حملات وحشیانه گروه‌های افراطی و سنگدل واقع می‌شوند، ولی این جنایت در نوع خود کم‌نظیر و از جهاتی دردآورتر است.
این فاجعه جانکاه را به ملت شریف و مظلوم افغانستان به‌ویژه به خانواده‌های داغدار تسلیت عرض می‌نماییم و از خداوند متعال برای آنان صبر و شکیبایی و برای مجروحین و آسیب‌دیدگان شفای عاجل را مسئلت داریم.
در شرایط دشوار کنونی کشور عزیز افغانستان و با توجه به‌احتمال قدرت گرفتن بیش از پیش گروه‌های تندرو و افراطی، اتحاد و همبستگی ملی میان همه اقوام و ملیت‌های این کشور از هر زمانی دیگر ضروری‌تر است، انتظار می‌رود حکومت و رهبران ملی و دینی و بزرگان جامعه افغانستان جهت حمایت از غیر نظامیان – به‌خصوص اقلیت‌های قومی و مذهبی – در مقابل ظلم و جنایت گروه‌های تروریستی چاره‌ای بیندیشند و اقدامات مناسبی را در نظر بگیرند.
کشورهای مسلمان و جامعه جهانی نیز وظیفه دارند ملت بی‌پناه افغانستان را در این شرایط سخت تنها نگذارند و اجازه ندهند نقشه شومی را که بدخواهان برای آینده این کشور ترسیم نموده‌اند اجرا شود و در نتیجه شمار بیشتری از مردم بی‌گناه هدف حملات جنایتکارانه گروه‌های افراطی قرار گیرند.

دوام عزت و سربلندی ملت شریف افغانستان را از خداوند بزرگ خواستاریم.

۲۷ /رمضان /۱۴۴۲هـ

دفتر آیت‌الله سیستانی – نجف اشرف

[پیوند]

 

پاپ فرانسیس

وی حمله بر مکتب سیدالشهدا را اقدام غیرانسانی خواند. وی در جریان مراسم مذهبی روز یک‌شنبه (۱۹ ثور/اردیبهشت ۱۴۰۰)،برای قربانیان حمله خودرو بمب‌گذاری شده به مدرسه سیدالشهدا دعا کرده و از دیگران نیز خواسته است که برای آن‌ها دعا کنند. پاپ همچنین دعا کرده است: «خداوند به افغانستان صلح عطا کند».

[پیوند]

 

شورای امنیت سازمان ملل

اعضای شورای امنیت با شدیدترین الفاظ، حمله تروریستی وحشیانه و ناجوانمردانه‌ای را که در ۸ مه ۲۰۲۱ در دشت برچی در کابل افغانستان رخ داد را محکوم می‌کند. این حمله که در نزدیکی یک مدرسه صورت گرفت و منجر به کشته‌شدن حداقل ۵۰ تن که بسیاری از آنها دختر بودند شد. در این حمله بیش از ۱۵۰ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شدند.
اعضای شورای امنیت با خانواده‌های قربانیان و دولت افغانستان عمیقاً ابراز همدردی و تسلیت می‌کنند و برای زخمی‌شدگان آرزوی بهبودی سریع و کامل دارند.
اعضای شورای امنیت نگرانی عمیق خود را از ادامه سطح بالای خشونت و وضعیت امنیتی در افغانستان، به‌ویژه شمار تلفات غیرنظامیان، ابراز کردند و بر اهمیت تلاش‌های پایدار برای پایان‌دادن به خشونت و حفاظت از غیرنظامیان تأکید کردند.

شورای امنیت حق تحصیل و مشارکت آن در دستیابی به صلح و امنیت را تایید کرده و نگرانی‌های جدی در مورد تعداد قابل‌توجهی از حملات به مدارس و تاسیسات آموزشی در افغانستان در ماه‌های اخیر و نیز پیامدهای مهم این حملات بر ایمنی دانشجویان و توانایی آن‌ها برای برخورداری از حق تحصیل خود ابراز کرده‌است. اعضای شورای امنیت تأکید کردند که تروریسم در همه اشکال و تجلیات آن‌یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت بین‌المللی است.

اعضای شورای امنیت بر ضرورت پاسخگویی مرتکبان، سازمان دهندگان، سرمایه‌گذاران و حامیان مالی این اقدامات تروریستی مذموم و تأکید کردند و به عدالت کشانیدن عاملین این حمله عدالت تأکید کردند. آنها از همه کشورها خواستارند، مطابق با تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، همکاری فعالانه با دولت افغانستان و سایر مقامات مربوطه در این زمینه داشته باشند.
اعضای شورای امنیت بار دیگر تأکید کردند که هرگونه اقدامات تروریستی، صرف‌نظر از انگیزه آنها، در هرکجا، هر زمان و توسط هرکسی مرتکب شود، جرم، و غیرقابل‌توجیه است. آنها مجدداً بر لزوم مبارزه همه کشورها بر طبق منشور سازمان ملل و دیگر تعهدات تحت قوانین بین‌المللی، از جمله قانون بین‌المللی حقوق بشر، قانون بین‌المللی پناهندگی و قانون بین‌الملل بشردوستانه، علیه تهدیدات صلح و امنیت بین‌المللی ناشی از اقدامات تروریستی تاکید کردند.

[پیوند]

 

سیدعلی خامنه‌ای

لعنت خدا برآن کسانی که جنایت را تا این حد گسترش میدهند و برای خودشان مباح میدانند که این تعداد دختر نوجوان را بیگناه به خاک و خون بکشند. احساس تأسف و ناراحتی خود را از این حادثه تلخ و گریه‌آور افغانستان و شهادت این نوگلان و غنچه‌گان مظلوم که پرپر شدند اعلام میکنم.

[پیوند]

 

واکنش دولت آمریکا

ایالات متحده حمله وحشیانه نزدیک مدرسه دخترانه در کابل، افغانستان را محکوم می‌کند. ما به قربانیان که بسیاری از آنها کودک و خانواده آنها بودند، تسلیت می‌گوییم. ما خواستار خاتمه فوری خشونت و هدف قراردادن غیرمعمول غیرنظامیان بی‌گناه هستیم.
ما به حمایت و هم‌کاری با مردم افغانستان ادامه خواهیم داد که مصمم هستند ببینند که دستاوردهای دو دهه گذشته پاک نشده اند.

[پیوند]

 

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل

بیانیه منتسب به سخنگوی دبیرکل – در مورد افغانستان

دبیرکل حمله وحشتناک امروز نزدیک یک مدرسه در کابل، افغانستان که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان از جمله بسیاری از دختران شد را محکوم کرد.دبیرکل عمیقاً همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان و دولت و مردم افغانستان ابراز می‌دارد و آرزوی بهبودی سریع برای مجروحان را دارد. مسئولین این جنایت فجیع باید پاسخگو باشند.دبیرکل بر ضرورت پایان‌دادن به خشونت در افغانستان و دستیابی به یک حل مسالمت‌آمیز درگیری تأکید می‌کند.

استفان دوژاریک، سخنگوی دبیرکل

[پیوند]

 

  • گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره حمله تروریستی به مدرسه سیدالشهدا در غرب کابل را اینجا مطالعه کنید.
  • مقاله ویکی‌پدیا درباره حمله به مدرسه سیدالشهدا در غرب کابل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.