روحانیت مبارز افغانستان

روحانیت مبارز افغانستان
خواندن ۲ دقیقه

در این مقاله به معرفی «روحانیت مبارز افغانستان» که یکی از تشکیلاتی که در سال ۱۳۶۲ ایجاد شدمی‌پردازیم.

تشکیل

در سال ۱۳۶۲ از طرف «واحد نهضت‌ها» که در آن زمان یک ارگان رسمی بود، تلاش‌هایی برای جلب و جذب عناصر و نیروهای هماهنگ و هم خط در پوشش تشکیلاتی به نام «روحانیت مبارز افغانستان» صورت گرفت. برای این تشکیلات اساسنامه‌ای تدوین گردید و اعضای شورای مرکزی آن هم پیشنهاد شدند. جلسات این تشکیلات برای مدت زیادی ادامه یافت اما به سرانجام نرسید.

انحلال

از آنجا که طرح تشکیلات «روحانیت مبارز افغانستان» توسط واحد نهضت‌ها با اهداف مشخص و از قبل تعیین شده‌ای تهیه شده بود، خود گروه‌های سیاسی نیز به‌ضرورت و میزان موفقیت آن اعتقاد و ایمانی نداشتند و این تشکیلات با شکست مواجه شد. حتی به‌صورت رسمی اعلام هم نگردید. اما حقیقت آن است که اصلاً اتحاد گروه‌ها و هماهنگی نیروها به‌صورت واقعی و حقیقی، منظور و هدف واحد نهضت‌ها نبود و بلکه از این راه می‌خواستند اختلاف دیگری را دامن بزنند که زدند و موجب ادامهٔ تفرقه‌ها و دشمنی‌ها گشتند.

در خاطرات هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور سابق ایران) در کتاب خاطرات خود آورده است که:

روحانیون مبارز افغانستان آمدند. خودشان را خط امام مبارزان افغانستان می‏دانند و از عدم توجه خاص به آنها و کم بها دادن به افغانستان، گله داشتند. قرار شد خواسته‏‌هایشان را با وزارت خارجه در میان بگذارم. می‏‌خواهند، مثل مبارزان عراقی رسمیت پیدا کنند؛ برای پذیرش دانشجویان‏شان در دانشگاه، اسلحه، پول، سفر، تبلیغ و….
منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۲ – صفحات ۲۳۷ – ۲۳۸ – [لینک منبع]

حرکت وحدت‌خواهی دیگر

در سال ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ بازهم حرکت وحدت‌خواهی ادامه یافت و این بار هم مسئولین واحد نهضت‌ها با اینکه این ارگان موجودیت رسمی نداشت در پشت این قضیه بودند و با سو استفاده از مقام فقاهت و قائم‌مقامی رهبری و توجیهات شرعی و فتوایی، حرکت جنجال‌برانگیزی را آغاز کردند که نه‌تنها موفقیتی در پی نداشت بلکه اختلاف‌ها و درگیری‌های داخلی را تشدید نمود و برای چند سال، حرکت وحدت‌خواهی را ملوث و بی‌اعتبار ساخت.

منبع: بی نا. (۱۳۶۹). تشکیل حزب وحدت اسلامی نقطه عطفی مهم و تعیین‌کننده در تاریخ انقلاب اسلامی افغانستان. انتشارات وحدت وابسته به حزب وحدت اسلامی افغانستان. شماره ۱، بهار ۱۳۶۹، صص (۱۱-۱۲).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.