روایتی از یک نسل‌کشی در پیش مکتب سیدالشهدا

روایتی از یک نسل‌کشی در پیش مکتب سیدالشهدا
خواندن ۳ دقیقه

انتحار، خود فاجعهٔ ویرانگر است؛ آن هم از نوع نسل‌کشی آن استخوان‌سوز است. اما فجایعی که بعد از انتحار رخ می‌دهد، شدت فاجعه را بیشتر می‌کند که کمتر بدان پرداخته شده است.

محمدحسین فیاض: امیدوارم جوانان عزیز غرب کابل این گزارش را که دوستانم فرستاده‌اند را بار، بار بخوانند. زیرا دشمن سنگ‌دل بارها اثبات کرده‌اند که قتل‌عام شاگردان مکتب سیدالشهدا نه اولین است و نه آخرین.

یک

ساعت چهار ونیم بعدازظهر سه انفجار صورت گرفت. ابتدا موتر سراچۀ بمب‌گذاری‌شده که کنار پایه برق و روبه روی درمانگاه کنار مکتب (که در زمین هموار و تراکم جمعیت بوده) منفجر شده و خود موتر بعد از انفجار پیش درب عمومی درمانگاه در آن طرف سرک پرتاب می‌شود و عملاً راه دختران به سمت منطقه مسکونی چهل‌دختران مسدود می‌گردد. به‌احتمال‌قوی که بمب جاسازی‌شده، از نوع بمب بشکه‌ای بوده است. زمانی که باقی دختران برمی‌گردند و عده‌ای برای کمک در نقطه‌ای جمع می‌شوند، مین کنار جاده در همان محل منفجر می‌گردد. این دو انفجار جوی خون را راه انداخته است.

در این شرایط، صدها دختران دانش‌آموز به سمت پایین به سمت قلعۀ نو فرار می‌کنند. در حدود سه صد متر پایین‌تر از مکتب، مین قوی کنار جاده در مسیر دختران منفجر می‌شود. سمت چپ این محل، خانه‌های مسکونی است و سمت راست آن میدان وسیع است و در آن شرایط حتماً دختران به‌خاطر فشار جمعیت و ترس از انفجار در میدان پخش شده بوده که مین سومی در بینشان منفجر می‌گردد. بخش زیاد تلفات و زخمی‌ها در همین نقطه بوده است. عکس‌های از کتاب‌های انبوه پراکنده شده از همین محل است.

دو

سرکی که از محل انفجار طرف قلای نو و سرک برچی می‌آید، باریک است. در این مسیر محروم فقط ریکشا / سه چرخه کار می‌کنند و دیگر موتر برای حمل‌ونقل مردم وجود ندارد. مردمی سردرگم و بُهت‌زده از چهار سمت می‌رسند. در ساعت‌های اولیه بیشتر شهدا و زخمی‌ها با سه چرخه حمل شده و به شفاخانه انتقال داده شدند. اولین آمبولانس‌ها و موترهای پلیس بعد از نیم ساعت رسیدند و تا ساعت شش ونیم سرک برچی در تسخیر آمبولانس‌ها و موترهای پلیس بود.

سه

با تراکم جمعیت، حرکت آمبولانس‌ها به‌کندی صورت می‌گرفت. سرک باریک بازار ولی‌عصر که به محل فاجعه منتهی می‌شد، مملو از جمعیت بود. خانواده‌های قربانیان و مردمی که برای کمک آمده بودند همراه با پلیس و موتروان‌های آمبولانس‌ها با همکارانشان بر میزان جمعیت افزوده بودند و در کل، کار انتقال شهدا و زخمی‌ها را کند کرده بود.

چهار

در وضعیت دشوار کمک‌رسانی، برخی از مردم بر تعدادی از آمبولانس‌ها، موترهای پلیس و پلیس حمله کردند. پلیس در یک‌زمان مجبور به فیر هوایی شد. روشن بود یک تعداد از حمله‌کنندگان مردم خشمگین عادی بودند، اما گمانۀ زیادی وجود دارد که تعداد افراد آشوب‌طلب و دستوری، حملات را جهت می‌دادند تا کار انتقال، به‌کندی صورت گیرد و در نتیجه میزان تلفات بالاتر رود. اکنون‌که یکی از دختران به نام «شکریه» مفقود است، این احتمال وجود دارد که در چنین شرایطی ربوده شده باشد؛ گرچه قضاوت کردن در این باره هنوز زود است. البته پس از انتحار در کورس آموزشی موعود و غیره نیز افرادی با یک سری حرکات و دادوفریاد، کار انتقال قربانیان را کند کرده‌اند.

یکی از سرنشینان آمبولانس به‌خاطر ضرباتی که به سرش وارد شده بود، بستری گردید. شیشه‌های چند آمبولانس شکسته شده بود. چند پلیس و موترهای‌شان هم آسیب‌دیده بود.

پنجم

تا ساعت شش شهدا و زخمی‌ها به شفاخانه‌های عالمی، صاحب‌الزمان و محمدعلی جناح واقع در برچی منتقل شده و بعد از آن با تشخیص اولیه به شفاخانه‌های دیگر منتقل شدند. از حدود ساعت شش به بعد خانواده‌های قربانیان در شفاخانه‌ها تجمع کردند تا فرزندانشان را بیابند. کنترل این بخش بسیار دشوار بود. اما جوانان زیادی همکاری کردند تا از تجمع زیاد جلوگیری شود و دکتران بتوانند به کارشان برسند.

همکاری مردم و به‌خصوص موتروان‌ها در جادۀ شهید مزاری برای راه دادن آمبولانس‌ها خوب بود؛ طوری که از ساعت حدود پنج ونیم به بعد سرک برچی کاملاً خلوت شده بود.

دو صف منظم از جوان‌ها در پیش شفاخانه‌ها تشکیل شده بود و مانع توقف مردم و موترها می‌شدند تا در روند کمک‌رسانی اختلال ایجاد نشود.

تشکیل صف دیگر جوانان برای خون دادن، صحنهٔ زیبای دیگری را خلق کرده بود.

چند – نکته

  1. به قول شاهدان، موتر پارک شده در کنار پایه برق از ظهر همان جا بوده و موتروان آن با پنچرگیری صوری خود را سرگرم کرده بوده. چنین حرکت‌های مشکوک در اطراف مکتب‌ها باید موردتوجه قرار گیرد.
  2. آشوبگرانی که روند انتقال شهدا و مجروحین را کند می‌کنند، خطرناک‌اند. مردم عزیز نباید در آن شرایط با آنان همراه شوند. مهم‌ترین کمک به مجروحین در آن لحظه، دوری از صحنه و راه دادن به آمبولانس‌هاست.
  3. احتمال انفجار دیگر در میان اجتماع متراکم پس از حادثه فراوان است. در مواردی که کاری از دست ما ساخته نیست، باید صحنه را ترک کرد تا هم کمک‌کنندگان به‌راحتی کمک کنند و هم از تلفات احتمالی نیز جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.