تشکیل حزب وحدت – ۱: کنگره پنجاب

حزب وحدت اسلامی افغانستان
خواندن ۳ دقیقه

در این سری از مقالات ما به تلاش‌های دوساله برای شکل‌گیری حزب وحدت اسلامی افغانستان می‌پردازیم.

نخستین تلاش‌ها

هرچند تلاش‌های وحدت‌طلبانه احزاب شیعی و هزاره در داخل افغانستان از سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۶ آغاز شد اما آغاز رسمی و جدی اقدامات وحدت‌خواهی از سال ۱۳۶۷ آغاز شد. این کنگره‌ها و نشست‌های متعدد در سال ۱۳۶۸ به ثمر رسید و منتج به تشکیل حزب وحدت اسلامی افغانستان گردید.

کنگره پنجاب

در سال ۱۳۶۷ برای ایجاد تفاهم و رفع‌اختلاف‌ها و نزدیک شدن به اتحاد، در طی نشستی میان آقایان: اکبری، عرفانی، صابری و سجادی تصمیم گرفته شد که به تاریخ ۲۱ الی ۲۴ سرطان (تیر) ۱۳۶۷ کنگرهٔ سراسری مجاهدین مناطق مرکزی (هزارستان – هزاره‌جات) با شرکت مسئولین و سران سازمان نصر و پاسداران جهاد از کلیهٔ مناطق، برگزار گردد.
کنگرهٔ مذکور به مدت چهار روز هم‌زمان با بیستمین سالگرد شهادت علامه سید اسماعیل بلخی در مرکز ولسوالی پنجاب برگزار شد. این کنگره با ایراد بیست و چهار سخنرانی مبسوط پیرامون محورهای تعیین‌شدهٔ که مسائل اساسی انقلاب و جامعهٔ ما را در برداشت و هشت مقالهٔ تحلیلی و اجرای هفت سرود انقلابی و صدور قطعنامهٔ ۱۶ ماده‌ای، با حضور شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و نظامی ۱۰ ولایت و ۲۰ ولسوالی مناطق مرکزی و صفحات شمال بودند برگزار شد و به پایان رسید.

مواد قطعنامه کنگره پنجاب

موارد قطعنامهٔ کنگره پنجاب به شرح ذیل می‌باشد:

 1. توافقنامهٔ ژنو را که به حلیهٔ زیرکانهٔ شرق و غرب به‌خاطر فرونشاندن خشم توفندهٔ ملت قهرمان و مسلمان افغانستان صورت‌گرفته، با قاطعیت تمام محکوم نموده و ملغی می‌داریم.
 2. طرح پیشنهادی کوردووز مبنی‌بر تشکیل دولت بی‌طرف‌ها را نیرنگ دیگر استکبار جهانی دانسته، قویاً محکوم می‌نماییم.
 3. دولت موقت انتقالی که از سوی اتحاد هفت‌گانه در پیشاور تشکیل شده، چون نمایندگان همهٔ احزاب و سازمان‌های اسلامی حضور نداشته، از نظر ما غیرقابل‌قبول است.
 4. ما حمایت و پشتیبانی خود را از مواضع سیاسی شورای ائتلاف هشت‌گانه مستقر در جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده، امیدواریم که همواره در خط نه شرقی نه غربی استوار و ثابت‌قدم باشند.
 5. به‌منظور بالارفتن فاز عملیات جنگی و مبارزاتی، اعلام بسیج عمومی نموده، از کلیهٔ مردم و نیروهای جهادگر می‌خواهیم تا به مراکز استراتژیک دشمن یورش برده تا آخرین ضربات را وارد آوریم.
 6. تا تشکیل حکومت اسلامی و تحکیم پایه‌های جمهوری اسلامی در وطن اسلامی خود افغانستان به نبرد و رزم بی‌امان خود ادامه خواهیم داد.
 7. ما خواستار حکومت اسلامی، وحدت و همبستگی ارگانیک و پولادین کلیهٔ نیروهای اسلامی بر اساس معیارهای اسلامی می‌باشیم.
 8. ما تلاش پیگیر و خستگی‌ناپذیر به‌خاطر برچیدن زمینه‌های نفاق و جنگ میان نیروهای اسلامی در محدودهٔ مناطق مرکزی و کل کشور را خواسته و تأکید می‌داریم.
 9. بر پایهٔ بینش ناب اسلامی هرگونه اختلاف و تفرقه تجزیه و تجرید شیعه و سنی و تشدید حساسیت‌های مذهبی، ملی و منطقه‌ای را که مانع تشکیل امت واحد اسلامی می‌گردد تقبیح و محکوم می‌نماییم.
 10. با تبانی، توافق و توطئه آمریکا و شوروی بر مبنای اینکه ظاهرخان را دوباره به مقدرات ملت مظلوم حاکم بسازد، برخورد قاطع و انقلابی نموده و شدیداً محکوم می‌نماییم.
 11. از افراد و عناصری که به دلائل مختلف فریب‌خورده و به دامن دشمن افتاده‌اند، دعوت به عمل می‌آید صرف نظر از اعمال و کردار قبلی‌شان، مورد ترحم و عفو نیروهای انقلابی و اسلامی گردیده و مصونیت حقوقی، مالی و جانی خواهند داشت.
 12. فاجعهٔ کشتار حجاج بی‌گناه و ایجاد محدودیت برای حجاج ایرانی و ممانعت از اعلام برائت از مشرکین توسط حکومت آل سعود را غیراسلامی دانسته، محکوم می‌داریم.
 13. تجاوز آمریکا را در خلیج‌فارس مغایر قوانین بین‌الملل دانسته و سقوط طیارهٔ مسافربری ایران‌ایر را توسط ناوگان جنگی محکوم می‌داریم.
 14. پشتیبانی و همبستگی خود را از کلیهٔ نهضت‌های رهائی‌بخش اسلامی جهان و بالاخص ملت مظلوم فلسطین و لبنان اعلام و آزادی قدس عزیز را خواهانیم
 15. هرگونه مداخلهٔ استکبار جهانی را در امور داخلی افغانستان محکوم می‌داریم.
 16. از موضع‌گیری اصولی و مکتبی جمهوری اسلامی ایران در قبال حل مسائل افغانستان که تاکنون اتخاذ نموده پشتیبانی می‌نماییم.

سازمان نصر افغانستان و پاسداران جهاد اسلامی افغانستان

تاریخ ۲۴/۴/۱۳۶۷

محل امضای هیئت‌رئیسهٔ کنگره:

 • حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرحسین صادقی عضو شورای مرکزی سازمان نصر افغانستان و رئیس کنگره.
 • حجت‌الاسلام‌والمسلمین قربانعلی عرفانی عضو شورای مرکزی سازمان نصر افغانستان.
 • حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد اکبری مسئول پاسداران جهاد اسلامی در ولایات بامیان و غور.
 • حجت‌الاسلام‌والمسلمین ضامن علی محقق مسئول پاسداران جهادی اسلامی افغانستان در ولایاتت میدان و پروان.

همچنین در پایان قطعنامه امضای جمع کثیری از مسئولین و فرماندهان ولایتی در هر دو جریان سازمان نصر و پاسداران جهاد اسلامی افغانستان، مشاهده می‌شود.

پس از ختم کنگره، کمیسیون سیاسی کنگره برای پیگیری مواد قطعنامه دایر شد. اعضای شرکت‌کننده به‌اتفاق آراء با الهام از دستورات قرآن، تنها راه‌حل اساسی معضلات جامعهٔ اسلامی افغانستان و تداوم مبارزهٔ اسلامی را در اتحاد کامل جریان‌های اسلامی مخصوصاً پاسداران و سازمان دانستند. این اعضا تصمیم قاطع گرفتند که در قدم اول هر دو نهاد پاسدار و سازمان را با گردهمائی در ولایت غور (ولسوالی لعل) به تاریخ دهم سنبلهٔ آن سال متحد سازند و سپس اقدام به اتحاد همهٔ گروه‌های شیعی و هزاره نمایند.

 

دیگر نوشته‌های این مجموعه مقاله:

 

منبع: کمیسیون فرهنگی حزب وحدت اسلامی افغانستان. (۱۳۶۹). تشکیل حزب وحدت اسلامی نقطه عطفی مهم و تعیین‌کننده در تاریخ انقلاب اسلامی افغانستان. انتشارات وحدت وابسته به حزب وحدت اسلامی افغانستان. شماره ۱، بهار ۱۳۶۹، صص (۲۹-۳۳).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.