تشکیل حزب وحدت – ۴ : گردهمایی بامیان

حزب وحدت اسلامی افغانستان
خواندن ۵ دقیقه

در ادامه مقالات مرتبط با تشکیل حزب وحدت اسلامی افغانستان به گردهمایی عمومی در مرکز ولایت بامیان می‌پردازیم.

گردهمایی بامیان

با همه پیچ و خم‌ها، مسئولین و فرماندهان ارشد و دلسوز داخل کشور که ضرورت وحدت و خطرات تعدد و تفرقه (احزاب شیعی و هزاره) را با عمق جان درک کرده بودند و تصمیم خلل‌ناپذیر خود را گرفته بودند، دست از تلاش و جدیت برنداشتند و پس از سپری شدن زمستان سرد و یخ‌بستهٔ هزارستان و آغاز تماس‌ها و ارتباط‌ها برای پیگیری جریان اتحاد، تعدادی از مسئولین به تاریخ ۱۲ جوزا (خرداد) ۱۳۶۸ به سیزده ولایت کشور که اکثراً شیعه و هزاره‌نشین هستند، نامه نوشتند که به تاریخ ۲۲ جوزا (خرداد) ۱۳۶۸ در مرکز بامیان جهت تصمیم‌گیری نهایی جمع شوند.
اما در ۱۴ جوزا (خرداد) ۱۳۶۸ با درگذشت آیت‌الله خمینی، مردم مسلمان افغانستان و مخصوصاً در هزارستان، چهل روز عزای عمومی گرفتند و لذا جلسهٔ پیشنهاد شده در موعد مقرر صورت نگرفت و مجدداً به همگی ابلاغ گردید که پس از مراسم اربعین آیت‌الله خمینی در تاریخ ۲۴ سرطان (تیر) ۱۳۶۸ همگی در بامیان حضور به هم رسانند و لذا به تاریخ ۲۵ سرطان (تیر) رهبران و مسئولان جهاد از سرتاسر مناطق شیعه و هزاره‌نشین و از کلیه احزاب و گروه‌ها، جلسات تاریخی و سرنوشت‌ساز خودشان را آغاز کردند.

این جلسات ۹ روز ادامه پیدا کرد و اعضای شرکت‌کننده پس از ۱۶ دور جلسه، تصمیم نهایی را مبنی‌بر اتحاد کامل گروه‌ها اتخاذ نموده و کمیسیونی را مأمور نمودند که قطعنامه‌ای را تحت عنوان «میثاق وحدت» آماده نمایند. این میثاق نامه در ۲۰ ماده تهیه گردید و در طی مراسم باشکوهی، همگی، میثاق را امضاء نموده و دست روی قرآن گذاشته، و به نام خدا سوگند یاد کردند که گروه‌های قبلی را منحل و در راه تشکیلات جدید یعنی «حزب وحدت اسلامی افغانستان» بذل مساعی نمایند.

متن میثاق وحدت

بدیهی است که ملت رشید افغانستان در طول تاریخ، حماسه‌ها آفریده‌اند و برای دفاع از اسلام و استقلال کشور، درفش خون‌رنگ جهاد را بر دوش کشیده و با خون سرخشان پاسداری نموده‌اند و با در نظر داشت اینکه ملت مسلمان افغانستان به‌ویژه سلحشورانی که در قلب افغانستان به سر می‌برند، با دست‌خالی و قلب‌های مملو از ایمان، بدون هیچ‌گونه کمک خارجی، تمام مناطق مرکزی را از لوث وجود مزدوران روس پاک نموده و همچنان تا به اکنون آزاد نگه داشته‌اند که در راستای نبرد بی‌امان و پیگیرشان شاهد اخراج روس‌های تجاوزگر می‌باشند و توانسته‌اند فراز نوینی را برای اولین‌بار در تاریخ مبارزات رهایی‌بخش جهان بگشایند و از طرفی کفر جهانی در مقابله با انقلاب اسلامی افغانستان تبانی نموده و در امتداد سیاست‌های استعماری‌شان، نبرد سیاسی، نظامی، اطلاعاتی و … را علیه مجاهدین و به انحراف کشاندن انقلاب اسلامی از نو آغاز کرده‌اند.
باتوجه‌به مسائل فوق و ملاک‌های اعتقادی (واعتصموابحبل الله … و بنی الاسلام علی دعامتین: کلمه التوحید و توحید الکلمه) انسجام هرچه بیشتر نیروهای جهادی و مبارزهٔ آگاهانه در یک صف فشرده، از هر زمان دیگر، ضروری‌تر می‌نماید؛ لذا برای حراست از ارزش‌های انقلاب و پاسداری از آرمان‌های شهدای انقلاب اسلامی افغانستان تا پیروزی نهایی و تحقق احکام الهی، بر اساس اصول و مبانی ذیل، احزاب و جریان‌های اسلامی طی اجلاس تاریخی در مرکز باستانی و تاریخی بامیان از تاریخ ۲۵ سرطان (تیر) ۱۳۶۸ الی ۲۷ سرطان (تیر) ۱۳۶۸ میثاق وحدت را تدوین و امضاء نمودند. مواد آن قرار ذیل است:

 • تداوم و تشدید مبارزه برای ایجاد حکومت اسلامی مبتنی بر قرآن و سنت و اصل ولایت‌فقیه.
 • جذب نیروهای سالم و متعهد شیعی بیرون از اتحاد.
 • تلاش در جهت وحدت با تمام گروه‌های اسلامی برادران اهل‌سنت.
 • اقدام فوری در جهت رفع تشنجات موجود و جلوگیری از تشنجات احتمالی و تأمین آزادی و امنیت مردم در چهارچوب قوانین و مقررات اسلام و مصالح عامه.
 • جلوگیری جدی از هرگونه اقدام و عمل منافی وحدت و تکیه بر علایق و روابط گروهی گذشته.
 • مبارزهٔ جدی با افکار الحادی و غیراسلامی و التقاطی.
 • نفی هرگونه مذاکره و سازش و معاملهٔ پیدا و پنهان با رژیم مزدور کابل و تشدید جهاد مسلحانه تا سرنگونی آن.
 • بسیج کلیهٔ نیروهای نظامی در خطوط مقدم جبهات به‌منظور تسریع سقوط رژیم مزدور کابل.
 • تلاش در جهت تأمین عدالت اجتماعی مبتنی بر حکومت اسلامی با رسمیت داشتن مذاهب جعفری و حنفی که تمام اقشار، طوائف و ملیت‌ها در پرتو آن از همهٔ حقوق سیاسی، مذهبی و مدنی و … بدون تبعیض برخوردار گردند.
 • کوشش در جهت حفظ استقلال و تمامیت ارضی و همبستگی ملت افغانستان و مبارزه با فرقه‌گرایی و تجزیه‌طلبی به هر شکل آن.
 • تعیین سرنوشت مردم افغانستان توسط ملت مسلمان و مجاهدین کشور و رد هرگونه مداخلهٔ خارجی.
 • برقراری روابط برادرانه و دوستانه با کشورهای اسلامی و ضد استعماری جهان.
 • همبستگی با نهضت‌های اسلامی و آزادی‌بخش در سطح جهان.
 • اتخاذ مواضع سیاسی در برابر بلوک‌ها و اقطاب استکباری بر اساس اصل نه شرقی نه غربی و نفی سلطه‌گری و سلطه‌پذیری.
 • تشکیل شورای مرکزی اتحاد و تعیین مقر فعلی آن در شهر باستانی و آزادشدهٔ بامیان.
 • الغای عناوین تشکیلاتی پس از تشکیل جریان سیاسی واحد با عنوان و آرم واحد و تدوین مرامنامه و اساسنامه.
 • اقدامات لازم در جهت بازسازی و عمران کشور و استفادهٔ مطلوب از منابع، ذخایر و ثروت‌های طبیعی و ملی در جهت بهبود وضع اقتصادی و رفاهی مردم.
 • سعی در جهت ایجاد زمینه و امکانات رشد علمی و فکری آحاد ملت افغانستان.
 • سپردن امور به نیروها و عناصر صالح و مؤثر و کاردان.
 • کلیهٔ مسئولین و امضاکنندگان میثاق وحدت تعهد سپردند که به پاس حرمت خون شهدای انقلاب اسلامی افغانستان با تمام وجود برای تحقق وحدت و تحصیل مواد فوق، تلاش نموده و دیگر دنبال عناوین و علایق حزبی گذشته‌شان نمی‌روند.

امضا کنندگان

 • از سازمان نصر: استاد صادقی، مزاری، حکیمی، نوید، سجادی، هادی و واحدی.
 • از حرکت اسلامی: هادی، فیاض، انوری، عصمت‌اللهی، رضوانی و مدرسی.
 • از پاسداران جهاد اسلامی: اکبری، رضوانی، فکرت، غفوری و واعظی.
 • از جبههٔ متحد انقلاب اسلامی: رضائی و احمدی.
 • از سازمان نهضت اسلامی: سعیدی، باقری، افضلی و جعفری.
 • از سازمان نیروی اسلامی: قائمی، حسینی و جوادی.
 • از دعوت اسلامی: سعیدی نهضت.
 • تذکر: از حزب‌الله نماینده وجود نداشت.

آقای عصمت‌اللهی عضو شورای مرکزی حرکت اسلامی، یکی از کسانی که در آن مراسم حضور داشته و بعد هم یکی از اعضای هیئت اعزامی حزب وحدت به خارج بوده در مصاحبهٔ خود (مجله استقامت شماره ۷۳) می‌گوید:

حرکت اسلامی، پاسداران جهاد و سازمان نصر افغانستان به‌عنوان میزبانان، از عموم گروه‌های عضو ائتلاف هشت‌گانه دعوت به عمل آوردند تا در جلسهٔ تاریخی ۲۰ سرطان ۱۳۶۸ در مرکز بامیان حضور به هم رسانند که پس از اعلان این تصمیم، مسئولین، فرماندهان و شخصیت‌های جهادی از ۱۳ ولایت به بامیان آمدند. جلسات آغاز و مدت نه روز در ۱۶ دور ادامه داشت و سرانجام از طرف تمام اعضای شرکت‌کننده که در حدود ۹۰ نفر می‌رسید، میثاق وحدت در یک فضای مملو از صمیمیت در ۲۰ ماده به امضا رسید.
امضاکنندگان در برابر قرآن کریم، مراسم تحلیف را بجا آوردند که در راستای این اقدام مهم سیاسی، تاریخی، هیئت‌های اتحاد به مناطق شمال کشور و ولایات غزنی، ارزگان و … اعزام شدند تا در جهت تطبیق مفاد میثاق وحدت گام‌های عملی بردارند.

 

دیگر نوشته‌های این مجموعه مقاله:

 

منبع: بی‌نا. (۱۳۶۹). تشکیل حزب وحدت اسلامی نقطه عطفی مهم و تعیین‌کننده در تاریخ انقلاب اسلامی افغانستان. انتشارات وحدت وابسته به حزب وحدت اسلامی افغانستان. شماره ۱، بهار ۱۳۶۹، صص (۳۷-۴۲).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.