تشکیل حزب وحدت – ۳ : گردهمایی‌های بهسود و جاغوری

حزب وحدت اسلامی افغانستان
خواندن ۳ دقیقه

گردهمایی بهسود و جاغوری

پس از گردهمایی لعل و اتحاد کامل سازمان نصر و پاسداران جهاد اسلامی، تلاش برای اتحاد همهٔ گروه‌های شیعی و هزاره ادامه یافت. در ۲۰ سنبله (شهریور) ۱۳۶۷ در حصهٔ اول بهسود با حضور مسئولین سازمان نیروی اسلامی، نهضت اسلامی، حرکت اسلامی، سازمان نصر، پاسداران جهاد و نیروی صلح جلسهٔ باشکوهی برگزار گردید. پس از سه روز بحث‌وبررسی، سازمان نیروی اسلامی و نیروی صلح، پیوستن خود را اتحاد مذکور طبق «منشور وحدت» اعلام داشتند.
سایر گروه‌های شرکت‌کننده هم ضمن حمایت از اتحاد، ابلاغ تصمیم نهایی خود را به جلسهٔ بعدی موکول کردند تا بتوانند مشورت‌های لازم را در میان خود تا آن زمان به عمل آورند و لذا قرار شد گردهمایی بعدی در شهرستان ارزگان به تاریخ ۱۵ عقرب (آبان) ۱۳۶۷ صورت بگیرد. اما متأسفانه بعضی از گروه‌ها در موعد مقرر نتوانستند حضور پیدا کنند و لذا نشست مذکور صورت نگرفت اما در قوس ۱۳۶۷ نشست دیگری در جاغوری با حضور احزاب و سازمان‌های زیر برگزار شد:

گروه‌های شرکت کننده

  • نهضت اسلامی
  • دعوت اتحاد اسلامی
  • جبههٔ متحد انقلاب اسلامی
  • سازمان نصر
  • پاسداران جهاد اسلامی
  • نیروی اسلامی

پس از چند روز بحث و تبادل نظر، همگی این گروه‌ها اتحاد را امضا کردند تعیناتی هم صورت گرفت و اعضای شورای مرکزی اتحاد هم تعیین گردیدند. بامیان به‌عنوان مرکز اتحاد انتخاب شد و این اتحاد در یک جلسهٔ عمومی در سنگ‌ماشهٔ جاغوری برای مردم اعلام گردید. اما نمایندگان حرکت اسلامی افغانستان، امضای اتحاد را به تصمیم مسئولینشان در خارج کشور موکول نمودند و لذا جناب آقای استاد عرفانی یکاولنگ به‌عنوان نماینده و پیام‌رسان اتحاد جدید داخل کشور، به‌طرف خارج اعزام گردید.
آقای عرفانی وظیفه داشت تا پیام اتحاد را به مسئولین احزاب در خارج برساند و با مسئولین حرکت اسلامی و حزب‌الله نیز گفتگو و مذاکره نماید.

 

تلاش‌های خارج کشور

استاد عرفانی پس از ورود به جمهوری اسلامی ایران در یک مصاحبهٔ اختصاصی با روزنامهٔ رسالت (۶ دی‌ماه (جدی) ۱۳۶۷) چنین گفت:

با توجه به شرایط خاصی که در داخل وجود دارد و شرایط حساس موجود و تحولات سریعی که اخیراً در مورد افغانستان به وجود آمده ضرورت اتحاد بیش‌ازپیش مطرح شده و تصمیم گرفته شد که ابتدا اتحاد در چهارچوب ائتلاف هشت‌گانه تحقق پیدا کند. ما معتقدیم که اتحاد بین گروه‌های هشت‌گانه قدم اول است برای ایجاد اتحاد در بین تمامی گروه‌های مجاهدین مسلمان افغانستان. در حال حاضر گروه‌های هشت‌گانه در داخل افغانستان با هم اتحاد کرده‌اند به این ترتیب که شش گروه کامل با هم به وحدت و اتحاد رسیده‌اند و دو گروه دیگر اگر چه بعضی از افراد و عناصر آنها در جلسات حضور داشتند و خواستار اتحاد بودند اما چون مسئولین بلندپایهٔ آنها در خارج از افغانستان بودند تصمیم نهایی نگرفتند. در این مورد امیدواریم که بتوانیم با همکاری برادران و مسئولین دو گروه دیگر موفق بشویم. من به‌عنوان نمایندهٔ اتحاد از داخل افغانستان به اینجا آمده‌ام تا با کمک برادران اتحاد را کامل کنیم.

نتایج تلاش‌ها

اما متأسفانه در خارج این اتحاد کامل نشد، با اینکه در ابتدا مورد استقبال قرار گرفت و علماء و طلاب و اقشار مختلف مهاجرین از این اتحاد پشتیبانی کردند و اعلامیه‌های حمایت دادند. از طرف گروه‌ها هم هشت نفر به شمول آقایان: محقق ترکمن، محقق افشار، زکی، هاشمی، سید عالمی، شفق، مصطفوی و خود آقای عرفانی، به‌عنوان «کمیسیون وحدت» برای پیگیری مسئله و پیشبرد کار، تعیین شدند و مدت‌ها هم جلسات آنها ادامه پیدا کرد.
اما از آنجا که در خارج کمتر ضرورت وحدت محسوس بود و مسئولین اینجا کمتر مشکلات و نارسائی‌های داخل کشور را درک می‌کنند، این کمیسیون هم به نتیجه‌ای نرسید. بعلاوه اینکه این مقطع اوج فعالیت‌های سیاسی و دیپلماتیک شورای ائتلاف بود و لذا برخی از گروه‌ها، عضویت در ائتلاف را بیشتر به نفع خود می‌دیدند تا عضویت در اتحاد. بدین‌سان آن‌همه زحمات مسئولین و مجاهدین داخل کشور در خارج به فراموشی گرفته شد.

 

دیگر نوشته‌های این مجموعه مقاله:

 

منبع: بی‌نا. (۱۳۶۹). تشکیل حزب وحدت اسلامی نقطه عطفی مهم و تعیین‌کننده در تاریخ انقلاب اسلامی افغانستان. انتشارات وحدت وابسته به حزب وحدت اسلامی افغانستان. شماره ۱، بهار ۱۳۶۹، صص (۳۴-۳۷).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.