جبههٔ آزادی‌بخش انقلاب اسلامی افغانستان

جبههٔ آزادی‌بخش انقلاب اسلامی افغانستان
خواندن ۲ دقیقه

مقدمه

یک سال پس از کودتای جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان و آغاز قیام اسلامی و تشکیل احزاب و سازمان‌های متعدد، در کنار سایر فعالیت‌‌های سیاسی و نظامی، تلاش‌هایی برای رفع این تعدد و هماهنگ ساختن نیروهای مبارز آغاز گردید که اغلب این تلاش‌ها، منجر به شکست شده و ثمرهٔ مطلوبی نداد اما در مجموع حرکتی بود مثبت برای ابراز انزجار و نارضایتی وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب که ذیلاً این تلاش‌ها و حرکت‌های وحدت‌طلبان در طول یک دهه یعنی از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۷ به طور خلاصه ذکر می‌گردد. در این مقاله «جبههٔ آزادی‌بخش انقلاب اسلامی افغانستان» را معرفی می‌کنیم.

جبههٔ آزادی‌بخش انقلاب اسلامی افغانستان

این جبهه در زمستان ۱۳۵۸ مرکب از ده گروه شیعی زیر تشکیل گردید:

  1. حرکت اسلامی افغانستان
  2. نهضت اسلامی افغانستان
  3. سازمان نصر افغانستان
  4. روحانیت و جوان افغانستان
  5. نیروی اسلامی افغانستان
  6. مجاهدین خلق افغانستان
  7. اتحادیهٔ علمای افغانستان
  8. جنبش مستضعفین افغانستان
  9. شورای اتفاق اسلامی افغانستان
  10. حزب رعد اسلامی افغانستان

برای این جبهه در آن موقع اساسنامه تدوین شد و تشکیلات آن طرح‌ریزی گردید و مجله‌ای به نام «عاشورا» نیز به‌عنوان ارگان نشراتی آن آغاز به انتشار کرد و واقعاً در آن شرایط، اقدامی بجا و مؤثر و امیدوارکننده بود و اگر کار گروه‌ها به‌صورت همان فعالیت مشترک جبه‌ای ادامه می‌یافت، بسیاری از نارسائی‌ها و ناهنجاری‌هایی که بعدها به وجود آمد، هرگز به وجود نمی‌آمد اما متأسفانه که ضرورت وحدت و هماهنگی به صورتی که امروز قابل‌لمس است در آن روز مطرح نمود بعلاوه ترکیب ظاهراً متضاد و نداشتن پشتوانه و ضمانت اجرایی و وجود خطوط و دخالت دست‌های خارجی و خودخواهی‌ها و خودمحوری‌ها بعضی از عناصر عضو که همه از جمله عوامل ضعف و ناتوانی جبههٔ مذکور بود و به همین جهت بود که دیری نپایید و از هم پاشید و از نام، عنوان و امکانات آن فقط برخی از اعضای جبهه استفاده کردند.

منبع: کمیسیون فرهنگی حزب وحدت اسلامی افغانستان. (۱۳۶۹). تشکیل حزب وحدت اسلامی نقطه عطفی مهم و تعیین کننده در تاریخ انقلاب اسلامی افغانستان. انتشارات وحدت وابسته به حزب وحدت اسلامی افغانستان. شماره ۱، بهار ۱۳۶۹، صص ( ۱۰-۱۱ ).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

خوش آمدید

سایت نبشتار با هدف جمع‌آوری و بایگانی کردن نوشته‌ها و مقالات شما دوستان ایجاد شده است.

چرا نبشتار؟

بسیاری از حساب‌های کاربران فیس‌بوک و اینستاگرام از سال ۲۰۲۰ بدین سو مسدود شده است. متأسفانه تمامی نوشته‌های آنان نیز از بین رفته است. به همین منظور برای بایگانی کردن مطالب خود بهتر است از سایت مستقل نبشتار استفاده کنید.

ارسال نوشته

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قرار داده شده است، نوشته‌هایتان را برای انتشار در سایت نبشتار ارسال کنید.